Przepis składa się z przypraw mających działanie rozgrzewające i ogólnie regulujące prawidłową temperaturę organizmu (także latem), przeciwzapalne, przeciwwirusowe, wzmacniające odporność, wzmacnia witalność, ułatwia trawienie – to tylko niektóre efekty jej działania. Pobudza mniej niż normalna kawa z ekspresu lub zalewana, można ją pić codziennie.
Przepis na kawę “pięciu smaków” powstał według zaleceń chińskiej medycyny, feng shui i ogólnie chińskiej kosmologii, opierających się na teorii pięciu elementów (żywiołów, smaków). Są to elementy ognia, ziemi, metalu, wody i drewna. Według tej zasady powinno się dążyć do równowagi tych elementów (choć całkowita równowaga idealna nie jest możliwa z uwagi na następujące stałe przemiany). Kawa “pięciu smaków” posiada wszystkie elementy w miarę w równowadze. Przepis pierwszy raz opublikowałem w latach dziewięćdziesiątych na łamach nieistniejącego już portalu feng shui.
Prawidłowo przyrządzona powinna smakować trochę jak pierniki bez wybijającego się konkretnego smaku (przyprawy). Dokładne proporcje składników należy wypróbować samodzielnie, ponieważ w zależności od producenta przyprawy są mocniejsze, czasami słabsze, mogą być już lekko zwietrzałe. Jeżeli jakiś smak wybija – kwaśny, słodki itp, to znaczy, że danego składnika jest za dużo, ale taką kawę też można wypić.
Potrzebne składniki
- woda
- kawa mielona arabica, słabo palona
- naturalny miód (najlepiej wielokwiatowy)
- cynamon w proszku
- imbir w proszku
- goździki całe (mogą być mielone, wówczas należy ich użyć odpowiednio mniej)
- cytryna
- sól
Przygotowanie
Na 4 szklanki wlewamy do garnka 1.5 litra wody (podczas gotowania duża ilość wygotuje się). Po zagotowaniu wody dodawaj w odpowiedniej kolejności składniki. Pamiętaj, że dodając do gotującej wody przyprawy w proszku, natychmiast się zacznie burzyć, więc dodawaj stopniowo:
- dodaj płaską łyżeczkę cynamonu – gotuj dokładnie 1 minutę;
- dodaj płaską łyżeczkę imbiru – gotuj dokładnie 1 minutę;
- dodaj płaską łyżeczkę goździków – gotuj dokładnie 1 minutę;
- dodaj parę ziarenek soli – gotuj dokładnie 1 minutę;
- dodaj do 4 kropel cytryny – gotuj dokładnie 1 minutę;
- wsyp 4 czubate nabierki kawy (tyle ile dajesz normalnie na 4 szklanki kawy i trochę więcej) – gotuj 5 minut.
Wyłącz palnik, odczekaj jakieś 3 minuty. Dodaj dwie łyżeczki miodu, wymieszaj – kawę można podawać lub zlać do termosu na cały dzień.
Czas gotowania poszczególnych przypraw jest bardzo istotny. Jeżeli jakaś z przypraw będzie gotowana dłużej – jej smak się wybije. Teoretycznie można użyć przypraw surowych – imbir jest łatwo dostępny, jednak wówczas wszystkie przyprawy powinny być świeże. Suche i świeże przyprawy (i ogólnie pożywienie) mają inną naturę i w tym przepisie nie należy ich mieszać.
Kawy nie należy zabielać, dodawać cukru oraz innych nie wymienionych w przepisie składników, nie należy stosować kawy rozpuszczalnej.
Smacznego i na zdrowie!